Jak nauczyć się języka obcego: Zaczynamy

Poznaj swój styl uczenia się

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których musisz się dowiedzieć, zanim zaczniesz się uczyć nowego języka. Każdy z nas uczy się inaczej, zwłaszcza jeżeli chodzi o języki. Zanim zaczniesz się uczyć, musisz się dowiedzieć, czy najlepiej uczy Ci się powtarzając, zapisując przełożone słówka, czy słuchając i przekładając rodzonego Anglika.

Musisz się dowiedzieć, czy najłatwiej uczysz się metodą wzrokową, słuchową lub za pośrednictwem uczenia kinestetycznego (uczenie, przy którym wykonujesz ruch, jak spacerowanie przy czytaniu książek, wykonywanie eksperymentów itd. ). Sposób jak sprawdzić, który rodzaj nauki jest dla ciebie najodpowiedniejszy jest następujący.

Wybierz ze słownika języków obcych jakieś słowa. Przeczytaj je kilkukrotnie po sobie. Jeżeli będziesz je na drugi dzień pamiętać, prawdopodobnie odpowiada ci uczenie wzrokowe. Jeżeli nie, poproś kogoś, aby przeczytał Ci te słowa, a jeśli będziesz je na drugi dzień pamiętać, prawdopodobnie odpowiada ci nauka oparta na słuchaniu.

Jeżeli nadal nie będziesz ich pamiętać, spróbuj je przeczytać, przepisać na kartkę, powtórzyć je, głośno czytając i poprosić kogoś, aby ci je przeczytał. Jeżeli na drugi dzień będziesz pamiętać wszystkie słowa, jesteś kinestetykiem.

Ucz się wymowy

Niełatwy, ale przy nauce języków obcych i tłumaczeniu wyrażeń bardzo ważny krok. Nawet jeżeli twój język ma taki sam alfabet, jak język, którego chcesz się uczyć. Spróbuj poprosić Anglika, aby wymówił zwykłą literę „a“.

W Internecie znajdziesz mnóstwo materiałów, które pomogą ci w nauce wymowy. Istnieją strony, gdzie przy użyciu mikrofonu wymawiasz losowe słowa i wyrażenia, które generuje ci strona edukacyjna a następnie ocenia jakość twojej wymowy. Świetnym sposobem jest znaleźć przez Skype znajomego zagranicą i rozmawiać z nim. Lub jeżeli masz możliwość mieć kontakt z rodzonymi Anglikami, polecam rozmawiać z nimi, słuchać, jak oni wymawiają poszczególne słowa i prosić o informację zwrotną, czy wymawiasz dane słowa poprawnie.

Bardzo dobre dla nauki wymowy jest też oglądanie filmików video na Youtube. Na tej stronie znajdziesz niezliczone ilości nagrań video w języku angielskim, przy tłumaczeniu ich na język polski możesz również zwrócić uwagę na wymowę.