Jak nauczyć się języka obcego: Nie przesadzaj i nagradzaj się

Nie przesadzaj

Uczyć się codziennie 20 minut jest o wiele efektywniej niż raz na tydzień po 2 godziny. Spróbuj w trakcie całego tygodnia poświęcać na naukę 20 minut. Nie mniej, a już na pewno nie więcej, nawet gdybyś mógł.

Zobaczysz, że następnego dnia nauka będzie dla ciebie o wiele łatwiejsza i zabawniejsza, dlatego, że dzień wcześniej nie wyczerpałeś się zupełnie. Ważne jest wiedzieć, kiedy skończyć jeszcze zanim zaczniesz. Taki sposób nauki to klucz, jak uczyć się języka obcego długoterminowo.

Intensywne uczenie się w dużych dawkach nie jest dobrą metodą, ponieważ na samym początku kosztuje cię wiele sił, których potrzebujesz do dalszej nauki. Nie mówiąc już o motywacji i radości z uczenia, która tym sposobem też bardzo szybko znika.

Pamiętaj, że tłumaczenie zdań, tekstów i wyrażeń na język polski nie jest jednorazowym wyścigiem, ale biegiem na odległość, do którego trzeba ciągle trenować. Jeden trening i koniec to mało dla każdego najlepszego sportowca, a to samo obowiązuje przy uczeniu się języków.

Wynagradzaj się czymś dobrym

Każdy zauważy, gdy Ci się nie powiedzie, ale nikt cię nie pochwali, kiedy odniesiesz sukces. Jest to bardzo frustrujące, prawda? Nagradzanie jest zawsze doskonałym rodzajem motywacji, a kiedy już nikt inny nie doceni twoich wysiłków, będziesz musiał zrobić to sam.

Ustal sobie na każdy dzień lub tydzień cele, a kiedy je spełnisz, daj sobie należytą nagrodę. Na przykład, kiedy osiągniesz jakiś cel, kup sobie wymarzoną książkę, grę, idź w weekend do kina, lub na krótką wycieczkę. Sposobów na nagrodzenie siebie istnieje wiele, twoją decyzją jest, który ci najbardziej odpowiada. Najlepiej jest wybrać taką nagrodę, która nie będzie kosztowała dużej ilości pieniędzy i odpowiednio jej użyjesz.

Pamiętaj, że nauka języka obcego to kwestia długoterminowa, a kiedy będziesz się nagradzać regularnie drogimi podarunkami, może to bardzo obciążyć twój budżet i stracisz potrzebną do nauki motywację. Obowiązuje zasada, że tak jak należy się uczyć z umiarem, tak też trzeba się z umiarem nagradzać.