Jak nauczyć się języka obcego: Podstawy

Przy tłumaczeniu zwróć uwagę również na gramatykę

Po bogatym zasobie słownictwa opanowanie gramatyki jest drugą najważniejszą rzeczą przy uczeniu się języków obcych. Chociaż zdaniem “Peter his key lost” uda ci się przekazać myśl, że Piotr zgubił swoje klucze, jednak w języku angielskim nie będzie ono poprawne. Dlatego ważne jest od początku poświęcić chociaż trochę czasu nauce gramatyki, dlatego że po jakimś czasie możesz nabrać złego nawyku i przy tłumaczeniu z języka polskiego na język angielski brzmieć trochę dziwnie. Oczywiście, poświęcanie gramatyce zbyt dużej uwagi jest zbyteczne, wystarczy jeśli na początku skupisz się na tych kilku rzeczach:

  • Zwróć uwagę na strukturę danego języka i jak działają przyimki (rodzaj męski, r. żeński, r. nijaki ). Nauczenie się struktury języka obcego pomoże ci lepiej zrozumieć jak wszystko do siebie pasuje, kiedy tylko zaczniesz się uczyć nowych słówek.
  • Upewnij się, że wiesz jak wyrażać pytania, pozytywne i negatywne opinie w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym używając 20 najczęściej używanych regularnych i nieregularnych czasowników.

Ćwicz alfabet

Zwłaszcza jeżeli uczysz się języka, który ma inne znaki systemu alfabetycznego. Będziesz musiał nauczyć się, jak wyglądają słówka i kiedy ich używać.

  • Spróbuj do każdej litery przyporządkować jakiś rysunek lub dźwięk. Twojemu mózgowi będzie o wiele łatwiej daną literę i dźwięk, który do niego przynależy, zapamiętać. Powiązania te mogą być bardzo proste lub zupełnie zwariowane. Jeżeli pomogą ci zapamiętać daną literę, to zależy wyłącznie od ciebie.
  • Bądź przygotowany, że przy niektórych językach będziesz musiał przyzwyczaić się do czytania od prawej do lewej. Zacznij tłumaczenie zdań czymś łatwym, a następnie przejdź do bardziej wymagających tekstów, takich jak gazety lub książki.