Jak nauczyć się języka obcego: Cele i motywacja

Przy nauce języka obcego stawiaj sobie cele!

Ustalaj sobie małe, możliwe do osiągnięcia cele, jak na przykład:

  • Codziennie od poniedziałku do piątku nauczyć się 10 nowych słów lub wyrażeń, w sobotę je powtórzyć a w niedzielę odpoczywać.
  • Ucz się codziennie przynajmniej 15 minut. Po dwóch tygodniach wyrobisz sobie nawyk i będzie ci łatwiej wytrwać w codziennej nauce.
  • Raz na tydzień przeczytaj tekst jakiejś znanej piosenki i spróbuj zrozumieć jej treść. Przy tłumaczeniu z języka niemieckeho na język polski możesz sobie pomóc naszym tłumaczem.
  • Raz na tydzień przeczytaj i spróbuj zrozumieć jeden tekst po niemiecku. Stopień trudności tekstu dopasuj do swoich umiejętności.

Ustanawiać sobie małe cele krok po kroku jest o wiele lepiej niż postawić sobie od razu na początku jeden duży cel, którego nie możesz osiągnąć. Cele muszą być znaczące, mierzalne (potrafić określić, kiedy cel został spełniony), realistyczne, osiągalne i muszą mieć jakąś ramę czasową. Im łatwiejsza będzie nauka, tym łatwiej utrzymasz motywację.

Jak już wspomniano, na początek dobrze jest ustanawiać małe krótkoterminowe cele, ale dobrze jest też określić, co jest celem długoterminowym. Twój cel długoterminowy przedstawia odpowiedź na pytanie, dlaczego przystąpiłeś do nauki języka obcego.

Motywacja to połowa pracy

„To jest nudne“. To jest zdanie, którego przy nauce języków obcych nie powinieneś wypowiedzieć nigdy. Spróbuj w swoim kształceniu znaleźć jakiś pozytywny akcent. Dlaczego nie miałbyś obejrzeć swojego ulubionego filmu w języku obcym i nie zapisać sobie kilku użytecznych słów lub zdań przy jego tłumaczeniu i spróbować je zapamiętać?

Lub posłuchaj sobie 10 utworów i z każdego zapamiętaj po kilka słów. Jeżeli interesuje cię życie celebrytów, znajdziesz o nich wiele informacji w internecie. Przeczytaj coś o znanych osobach, zespołach i innych celebrytach. Doskonały sposób jak rozszerzyć swój zasób słownictwa i mieć przy tym zabawę.

Nie zapominaj, zawsze we wszystkim trzeba szukać jasnej strony, ważne jest umieć się motywować. Jeżeli nauka będzie cię nudzić, długo w niej nie wytrwasz.