8 sposobów jak zapamiętać nowe słowa szybciej

Nieważne, jak dobrze opanujesz gramatykę, jeżeli nie znasz słówka, którego chcesz użyć, daleko ze swoim językiem nie zajdziesz. Zasób słownictwa jest podstawowym filarem każdego języka i sprawia, że nauka jest łatwiejsza.

Jednak rozszerzenie zasobu słownictwa jest jak dieta. Aby to osiągnąć, musisz podjąć pewien wysiłek. Nie istnieje uniwersalna instrukcja, która działa na każdego. Każdy musi sam ustalić, co mu najbardziej odpowiada. Jednak cierpliwość, realne cele i nagradzanie się zawsze wtedy, kiedy je osiągniesz, może być dobrą taktyką, która działa z którymś z następujących punktów.

1. Stwórz sobie środowisko do nauki


Kiedy będziesz studiować zagranicą, uczenie nowego języka pójdzie Ci o wiele szybciej, dzięki temu, że będziesz słyszeć i widzieć angielski na każdym rogu. Aby nauczyć się nowych słówek nie musisz koniecznie podróżować zagranicę. Utwórz sobie zagraniczne środowisko w domu. Kup sobie jakieś zagraniczne czasopisma, książki lub oglądaj filmy. Nowych słówek możesz nauczyć się również śledząc otoczenie. Spróbuj śledzić przedmioty wokół siebie, a jeżeli któregoś z nich nie umiesz nazwać w nowym języku, wpisz je do naszego tłumacza i zapisz na papierze lub do notatek w telefonie.

2. Umieszczaj słówka w kontekście

Dobrym sposobem, jak nauczyć się nowych słów szybciej, jest umieszczenie ich w kontekście. Zamiast wypisywać losowe słowa, spróbuj użyć ich w zdaniach. W ten sposób zobaczysz, jak użyć danego słówka w normalnym życiu. Im bardziej interesujące lub dowcipne zdanie wymyślisz, tym łatwiej je zapamiętasz.

3. Ucz się z prawdziwych życiowych sytuacji

Filmy, relacje telewizyjne, książki i znane piosenki są nie tylko dobrym źródłem poznania nowych słów, ale pomagają też lepiej zapamiętać dane słówka, dlatego że zawsze łączą się z jakąś sceną, osobą lub wydarzeniem życiowym. Dlatego spróbuj oglądać filmy lub czytać książki w ich oryginalnym brzmieniu i domyślić się, co oznaczają słowa w tłumaczeniu.

4. Przenieś to na wyższy poziom

Jeżeli chcesz z nauki języka obcego wyciągnąć jak najwięcej, nie musisz wszystkiego tłumaczyć naszym tłumaczem online na niemiecki, angielski i inne języki. Zamiast tego spróbuj opisać nowe słówko w obcym języku.

5. Znajdź odpowiednie narzędzia

Każdy kształci się inaczej. Jeżeli jeszcze nie znalazłeś metody, która na Ciebie działa, wypróbuj ich jak najwięcej, ile się da. Karteczki, aplikacje lub gry to wszystko świetne sposoby, jak lepiej zapamiętać nowe słówka. To samo obowiązuje, jeśli chodzi o znalezienie właściwego czasu. Niektórym odpowiada uczenie się tylko o określonej godzinie, inni mają raczej bardziej spontaniczne podejście. Nie jest ważne, jaki sposób wybierzesz, ważne, abyś wykonywał to regularnie. Jak już na pewno wiesz, trening czyni mistrza.

6. Zrób sobie interaktywną naukę słówek

Tak jak ważne jest znalezienie właściwych narzędzi, które będą działały, tak samo ważne jest, abyś sprawił, by nauka była jak najbardziej interesująca, jak tylko się da. Nie pozostawaj tylko przy czytaniu słów z karteczek. Posłuchaj, jak je wymawiasz, wymawiaj je na głos i zapisuj. Im więcej zmysłów wykorzystasz do nauki, tym lepiej zapamiętasz dane słówko.

7. Skoncentruj się na użytecznych słowach

Jeżeli chcesz rozszerzyć swój zasób słownictwa, bo chcesz się zatrudnić w zagranicznej firmie marketingowej, czytanie sztuk Shakespeara będzie dla Ciebie zbyteczne. Nie użyjesz słów ze średniowiecza. Im bardziej praktyczne dla Twojego życia będą nowe słówka, tym lepiej je zapamiętasz.

8. Powtarzaj i powtarzaj jeszcze raz

Ważne jest powtarzanie nie tylko nowych słówek, ale też tych, których nauczyłeś się już dawno i myślisz, że je znasz. Oczywiście, nie musisz powtarzać wszystkich słówek, których się kiedykolwiek nauczyłeś po tym, gdy zapiszesz nowe słówko, ale im częściej będziesz przypominać sobie swój zasób słownictwa, tym łatwiej do niego sięgniesz w sytuacji, kiedy będzie trzeba.