8 porad, jak szybciej nauczyć się angielskiego

Angielski jest bardzo lekkim językiem, a oprócz tego, że jest uważany za łatwo dostępny i relatywnie bardzo łatwy do nauczenia, z ponad 750 000 słów, które mogą pokonać nawet najbardziej doświadczonych, nauczyć się go szybko może się wydać niemożliwe. Ale jeżeli masz tę właściwą strategię, nie musi to być prawdą.

Potraktuj te 8 porad, jak nauczyć się szybciej angielskiego i poświęcić się na przykład tłumaczeniom online z angielskiego na polski, jako trampolinę do opanowania tego przepięknego języka.

1. Czytaj wszystko, co wpadnie Ci w ręce

Literatura klasyczna, papierowe opakowania, gazety, strony internetowe, e-maile, media społecznościowe, opakowanie po płatkach śniadaniowych. Po prostu wszystko, co jest po angielsku. Dlaczego? Takie rzeczy są pełne nowych słów i zarówno zawierają dużą ilość słów, które już znasz. Powtarzanie znanych słów w nowym kontekście pomoże Ci lepiej je zapamiętać. Z drugiej strony, ucząc się nowych słówek poszerzysz swój zasób słownictwa.

2. Każde nowe słówko przetłumacz i zapisz

Ta porada jest z kategorii klasycznych, ale działa! W trakcie uczenia się angielskiego często spotykamy się z różnymi nowymi słówkami, o których myślimy, że je zapamiętamy od pierwszego usłyszenia. Wierz mi, nie zapamiętasz. Aby słowa zapisały się w pamięci długotrwałej, trzeba je przetłumaczyć. Z tym pomoże Ci nasz angielsko-polski tłumacz zdań i słów. Następnie należy przetłumaczone słówka regularnie powtarzać przez kilka pierwszych dni.

3. Rozmawiaj z prawdziwymi ludźmi

Po co Ci język, jeśli nie do komunikacji? Oczywiście, niektórzy z nas zostali ekspertami w komunikacji bez otwierania ust. Dzięki Whatsapp! Ale tylko sobie przypomnij, ile razy słyszałeś ludzi mówiących, że chociaż rozumieją, kiedy słuchają kogoś mówiącego po angielsku, to nie potrafią rozmawiać. Słuchając uczysz się języka tylko w połowie. Odbierasz informacje, które rozumiesz, ale kiedy masz ich użyć, przychodzi blokada. Dlatego znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać po angielsku, zobaczysz, że Twój angielski poprawi się o wiele szybciej.

4. Zacznij subskrybować jakiś angielski kanał Youtube 

Lubisz humor? Politykę? Blogowanie? Gotowanie? Na każdy jeden temat, który możesz sobie wyobrazić, istnieje kanał Youtube po angielsku. Zacznij subskrybować kilka z nich i słuchać ich, idąc do szkoły lub podróżując. Na początku będziesz mieć problem ze zrozumieniem a percepcja nowego języka będzie trudna, ale musisz wytrzymać. Po jakimś czasie zaczniesz rozumieć a wtedy bardzo szybko zaczniesz również przyswajać nowe słówka.

5. Wyjedź za granicę

Jeżeli istnieje lepszy sposób uczenia się angielskiego niż bezpośrednio się w niej zanurzyć podczas życia w obcym kraju, chętnie bym się o nim dowiedział. Nie jest żadną tajemnicą, że angielski to najczęściej używany język na świecie. Jeżeli chcesz się go nauczyć bezpośrednio na miejscu, wystarczy tylko wybrać z szerokiej palety krajów takich jak Australia, Anglia, Ameryka itd.

6. Zadawaj dużo pytań

Chociaż ciekawość może zabić kota, jednak w uczeniu się języków obcych jest to wielka broń. Podczas nauki angielskiego pojawi się wiele pytań. Nie pozostawiaj ich dla siebie, ale zaraz je rozwiąż. Jeżeli bierzesz udział w jakimś kursie i coś nie jest jasne, zapytaj się o to lektora. Jeżeli uczysz się sam, spróbuj znaleźć odpowiedzi w internecie.

7. Zacznij od tego, czego naprawdę potrzebujesz

Jeśli będziesz sobie bez przerwy przypominać motyw swojej nauki, studiowanie języka angielskiego będzie o wiele łatwiejsze. Potrzebujesz się go nauczyć z powodu wymiany? Skoncentruj się na słówkach związanych z Twoimi studiami. Bierzesz udział w konferencji zagranicznej? Skoncentruj się na wyrażeniach otwierających konwersację. Jeżeli rozpoczniesz naukę, ufając, że w magiczny sposób nauczysz się wszystkiego naraz, prawdopodobnie skończysz skołowany i wypalony, co prowadzi nas do następnego punktu.

8. Nie zniechęcaj się, kiedy Ci nie idzie

Kiedy zauważysz, że nie robisz postępów, jakie sobie zamierzyłeś – co czasem się zdarza w pewnym momencie każdemu – nie karz się i nie wypowiadaj zdań typu “Nie dam rady tego zrobić”. Zdania tego typu musisz ze swojego słownika zupełnie usunąć. One tylko zaciemniają progres, który robisz i próbują Cię przeświadczyć, że Twoje marzenia, aby nauczyć się dobrze mówić po angielsku są nieosiągalne. Zamiast tego powiedz sobie: “Powoli się poprawiam, ale zanim zacznę płynnie tłumaczyć z angielskiego na polski, będzie to wymagało jeszcze sporo czasu.”